| Wyświetleń:3601
zoomiconMarcin Rożnowicz, współzałożyciel SBC EUROPE Bis

fot. SBC Europe

Marcin Rożnowicz, współzałożyciel SBC EUROPE BisSBC EUROPE jest dynamicznie rozwijającą się spółką, istniejącą na rynku od 2012 roku. Dostarcza okucia do okien typu Sash, Casement, French Door, nawiewniki do okien angielskich oraz okucia do drzwi harmonijkowych otwieranych na zewnątrz i do wewnątrz. Jednym z pomysłodawców i założycieli spółki SBC EUROPE Bis jest Pan Marcin Rożnowicz, który opowiada zarówno o działalności firmy, jak i rynkach, na których ona operuje. 


Rok 2012, kiedy rozpoczęło działalność SBC EUROPE, był czasem, kiedy ludzie zapominali już o mijającym kryzysie finansowym. Rozpoczął się masowy dodruk pieniądza, co skutkowało rozpoczęciem kolejnej hossy inwestycji budowlanych w Unii Europejskiej i USA. 

Wśród polskich eksporterów okien i drzwi na rynki Europy Zachodniej w główną fazę wchodziła walka o prymat w eksporcie okien z PCW do Niemiec, Francji, Włoch i pozostałych krajów Europy kontynentalnej. Efektem, oprócz dostarczenia klientowi europejskiemu dobrego jakościowo produktu, był również spadek cen i marż u producentów stolarki wynikający z walki cenowej.

Jednocześnie, niektórzy mniejsi producenci, widząc, że walka cenowa na np. rynku niemieckim staje się dla wszystkich zbyt wyniszczająca, zaczęli się rozglądać za innymi krajami, które mogłyby stać się nowymi miejscami na sprzedaż własnej produkcji na zadowalającym poziomie cenowym.

Naturalnym wynikiem tych poszukiwań, co nie wymagało oksfordzkiego dyplomu, stały się kraje, do których w ostatnim czasie wyemigrowała największa grupa Polaków, czyli takie jak Wielka Brytania. Olbrzymia część naszych rodaków pracuje na Wyspach właśnie w branży budowlano-remontowej i ich naturalnym źródłem poszukiwań okien i drzwi nagle zostali producenci z Polski. Wkrótce okazało się, że produkty z Polski nie tylko są tańsze o kilkadziesiąt procent od produktu lokalnego, a termin realizacji zamówień akceptowalny, ale również jakość jest ponadprzeciętna. 

Pamiętajmy, że „na Wyspach” mieszka prawie 70 mln ludzi, którzy w większości są dużo bardziej zamożni od reszty mieszkańców Europy kontynentalnej, a co do liczby okien do wymiany, to większość naszych klientów określa to słowami „roboty jest na sto lat”. Część polskich producentów, właśnie w 2012 roku rozpoczęła rozmowy z dealerami okien w UK, część organizowała własne „showroom’y”, część ustawiała się w kierunku oferowania „produktu klasy Premium” klientom indywidualnym. 

I można powiedzieć, z perspektywy czasu, że wszyscy odnieśli sukces i są zadowoleni do dziś. Wielu producentów w Polsce ustawiło całe działanie biura oraz produkcji tylko pod jeden rynek… rynek „okien angielskich”. 

Ale wspominając dziś, niemal w 2020 roku, ten sukces, przypomnijmy sobie, że  na samym początku pojawił się zatrważający wielu producentów problem/pytanie: „co to jest okno angielskie?”. Nagle okazało się czymś nowym dla wielu osób, że okna w UK użytkownicy otwierają nie do środka, a na zewnątrz, rzadkością jest okno typowe dwuskrzydłowe uchylno-rozwierne, że podstawowym elementem łączącym część mieszkalną z tarasem są drzwi harmonijkowe i to w dodatku otwierane na zewnątrz, a drzwi wejściowe również mają zupełnie inną konstrukcję i postać niż te „polskie”.

Wtedy to, pracując w branży okuć budowlanych już od lat dziewięćdziesiątych, spotykaliśmy się z zapytaniami ze strony polskich producentów okien i drzwi o komponenty i prośbami o pomoc w wyprodukowaniu pierwszych produktów do „Anglii”. Oczywiście na rynku krajowym nie można było dostać zestawów okuć, które były niezbędne do wykonania kompletnego zamówienia okien i drzwi do klienta z UK.

Wtedy też, jako dwaj udziałowcy, założyliśmy SBC EUROPE, czyli firmę dysponującą i służącą technologią, rysunkami technicznymi oraz zajmującą się dystrybucją okuć na rynki takie jak Wielka Brytania, Irlandia, USA, Kraje Skandynawskie. Naszymi klientami byli polscy producenci okien nierozeznani w specyfice tamtego rynku, a do których zgłaszali się z zapytaniami Polacy mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii. W roku 2012 były inne realia niż dziś. Rynek klientów indywidualnych w Polsce nie dość, że został zdominowany przez kilku największych producentów tanich, białych okien, to w dodatku się kurczył. Wielu producentów stało przed dylematem, w którym kierunku podążać... czy iść w kierunku dużych przetargów, gdzie jedyne, co pewne, to duże obłożenie produkcji, czy w kierunku eksportu na najbliższe rynki zagraniczne, gdzie również dominują najwięksi, a marża  stale maleje... I wtedy niektórzy postanowili zainteresować się rynkami odleglejszymi, i trafili do nas. 

Do dnia dzisiejszego klientom rozpoczynającym swoją przygodę z „oknami angielskimi” oferujemy pomoc z zakresu technologii przy uruchomieniu produkcji, a wszystkim producentom stolarki oferujemy możliwość kupna okuć do „okien angielskich", które mamy w stałej sprzedaży w magazynie, oczywiście w Polsce. Należy wziąć pod uwagę, że angielski klient, który jest skłonny zapłacić kilka tysięcy funtów za drzwi wejściowe, życzy sobie, aby wykonane one były z niestandardowych, wysokiej jakości komponentów. 

Oferta okuć do „okien angielskich” jest wbrew ogólnej opinii niebywale szeroka. W naszym systemie posiadamy ponad dwa tysiące kodów, określające poszczególne pozycje magazynowe. Przede wszystkim są to zawiasy nożycowe do okien otwieranych na zewnątrz (Casement), okucia do okien podnoszono przesuwnych (Sash), okucia i progi do drzwi wejściowych (French Door), okucia do drzwi harmonijkowych otwieranych na zewnątrz (Bifold Brio). Posiadamy w ofercie również prefabrykowane szprosy o typowo angielskich kształtach wykonane z kompozytu drewnianego, nawiewniki do okien angielskich, elementy ryglujące do okien otwieranych na zewnątrz oraz wszelakie elementy okuć niezbędne do wykonania zlecenia dla klienta z UK lub USA.

Ilość naszych dostawców jest na chwilę obecną już trudna do zliczenia… Często zdarza się, że klient przesyła nam tylko zdjęcie lub szkic jakiegoś elementu, który ma być zamontowany w drzwiach lub oknie, a naszym zadaniem jest znalezienie go „gdzieś ” i dostarczenie klientowi. W ten sposób liczba naszych kooperantów wciąż rośnie wraz z wymaganiami klientów. Są to na chwilę obecną firmy z Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Chin, Indii, Słowenii czy Belgii. Elementy okuć bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo użytkowników (np. zawiasy nożycowe w oknach casement, wózki jezdne w drzwiach harmonijkowych itp.) są produkcji europejskiej i pochodzą tylko i wyłącznie od renomowanych producentów brytyjskich.

Odbiorcami okuć, które następnie są montowane w oknach eksportowanych do UK, są firmy z Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Rumunii, Litwy, Łotwy i Estonii, czyli z tych krajów, skąd po otwarciu granic i rozszerzeniu Unii Europejskiej wyjechało najwięcej osób do pracy na Wyspach. 


Reklama

Obecny rok na podstawie wykonanych planów oraz prognoz na ostatnie miesiące zakończy się, podobnie jak lata ubiegłe, kilkunastoprocentowym wzrostem sprzedaży. Warto podkreślić, że cały czas wyczekujemy rozwiązania kwestii tzw. Brexitu. Trwa to już tak długo, że pojawiają się głosy, że do opuszczenie UE przez Wielką Brytanię nigdy nie dojdzie. Nam, podobnie jak wszystkim eksporterom do UK, zależy przede wszystkim na jak najdłuższym pozostaniu Wielkiej Brytanii we wspólnej Unii Celnej z UE, żeby zaoszczędzić sobie problemów z odbieraniem i wysyłaniem towaru niepochodzącego z UE, i sądzimy, że taki kompromis pomiędzy Komisją Europejską a UK zostanie osiągnięty. 

Sytuacja z niepewnym przyszłym statusem UK w strukturach UE powoduje oczywiście pewny niepokój wśród firm planujących duże inwestycje budowlane w UK, a wiele jest wstrzymanych do czasu ogłoszenia pomysłu „rozwodu”. Jednak nie jest tak, że rynek UK jest w całkowitym uśpieniu. Inwestycje się rozpoczynają lub trwają, a naszym zdaniem moment, w którym zakończy się niepewność związana Brexitem (obojętnie od przybranego kursu Brexitu: wyjście z umową, pozostanie w UE, uczestnictwo w Unii Celnej itp.), spowoduje głębokie odetchnięcie od trwających prawie trzy lata negocjacji i ponowne wstąpienie przez Brytyjczyków na ścieżkę mocnego rozwoju. 

Brytyjski rynek okienny nie dość, że jest bardzo konserwatywny, to w wielu dzielnicach Londynu okna muszą być wymienione na dokładnie takie same, jakie tkwiły tam nierzadko 100 lat. Determinuje to analogicznie konieczność użycia dokładnie takich okuć, jakie były stosowane również 100 lat temu. Wydawałoby się, że na tym rynku nie ma miejsca na nowinki techniczne, ale nie wolno zapominać, że w nowym budownictwie w oknach i drzwiach wyglądających klasycznie, są montowane już nowoczesne zasuwnice, zamki i inne zabezpieczenia antywłamaniowe, które oczywiście posiadamy w naszej ofercie.   

Jako firma dystrybuująca okucia do okien angielskich polskim producentom oraz posiadająca szerokie zaplecze wiedzy, pochodzące od naszych partnerów z UK, stale rozbudowujemy naszą bazę asortymentową, aby żaden z naszych klientów nie był zaskoczony zapytaniami inwestora z USA, Irlandii lub Wielkiej Brytanii.

SBC EUROPE Bis sp. z o.o. sp. k.
ul. Mickiewicza 66 lok. 92
01-650 Warszawa
telefon: 22 100 4 100
sklep internetowy: www.sbceurope.abstore.pl


Strona używa Cookies. Więcej w Polityce Prywatności.