zoomiconREHAU

fot. REHAU

Kiedy otworzyły się granice po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej, wiele polskich firm budowlanych miało nadzieję na rozszerzenie swojej działalności również na teren Republiki Federalnej Niemiec. Niestety, przez ustanowienie okresów przejściowych, które mają chronić niemiecką gospodarkę przed napływem polskiej, tańszej siły roboczej, sprzedaż i montaż okien na terenie Niemiec wcale nie jest rzeczą prostą.

Zawiłości przepisów, zarówno tych unijnych, jak i niemieckiego prawa, nagłaśniane przez media kontrole na niemieckich budowach, kary nakładane na pracujących "na czarno" sprawiły, że nawet te firmy okienne, które z łatwością znalazłyby kontrahentów za naszą zachodnią granicą, nieco się obawiają wejścia na ten rynek.

Dla nich właśnie Akademia REHAU przygotowała spotkanie ze specjalistką do spraw problematyki  działania polskich firm na rynku europejskim, panią Aliną Winiarski z firmy Winiarski Poland Germany Consult. Podstawowym celem wrześniowego szkolenia była odpowiedź na pytanie: jak wejść na rynek niemiecki bez narażania się na problemy?

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że dla tych, którzy chcą działać na rynku niemieckim, wyjść jest kilka. Jedno z nich przeznaczone jest dla cierpliwych - wystarczy poczekać aż skończy się okres przejściowy. Po nim będzie można bez żadnych ograniczeń zarówno sprzedawać, jak i montować okna w Niemczech. Jednak za parę lat, kiedy skończy się ten czas ochronny dla niemieckiej gospodarki, dla wielu polskich firm może być już za późno - na rynku na pewno będzie już silnie rozwinięta konkurencja tych firm z Polski, które nie chciały czekać i korzystać z tego rozwiązania.

Reklama

Innym wyjściem jest skorzystanie z kontyngentów. Jednak uzyskanie pozwoleń na pracę dla swoich pracowników, wszelkie procedury jakie trzeba w związku z tym przejść są na tyle skomplikowane i zniechęcające, że niewiele firm z nich korzysta.

Przepisy niemieckie przewidują możliwość wykonywania prac usługowych z branży budowlanej na terenie Niemiec przez usługodawcę, który dokonał tzw. samozatrudnienia. Można wtedy wykonywać usługi samodzielnie, na swój rachunek. Trudno jednak byłoby skorzystać z tej możliwości montując okna - montaż musiałby być wykonany przez jedną osobę, co w praktyce jest mało realne...

Najlepszym wyjściem dla tych, którzy chcą unikać problemów i prowadzić działalność  z branży budowlanej jest założenie własnej firmy na terenie Niemiec. Pani Alina Winiarski przekonywała uczestników szkolenia, że wcale nie jest to trudne.

Procedury rejestrowania działalności są uproszczone, urzędnicy przyjaźni i pomocni, w co czasem trudno uwierzyć osobom przyzwyczajonym do kontaktów np. z polskimi urzędnikami skarbowymi. Osoby uczestniczące w szkoleniu miały okazję poznać i wypełnić wszelkie niezbędne formularze, związane z zakładaniem firmy - dokumenty meldunkowe, rejestracyjne czy też przeznaczone dla urzędu finansowego. Poznali też koszty rejestracji firmy, ubezpieczeń, sposoby rozliczania podatków. Okazały się dużo bardziej przyjazne niż polskie. Wielu uczestników szkolenia wyjeżdżało z Poznania z myślą o założeniu oddziału własnej firmy w  Niemczech i rozwijaniu legalnej działalności na tamtym terenie.

Akademia REHAU planuje dalsze szkolenia związane z tą tematyką. Będziemy o nich informować na bieżąco.REHAU Sp. z o.o.
62-081 Przeźmierowo
Baranowo, Poznańska 1 A
tel. 061 849 84 00
fax 061 849 84 01

Strona używa Cookies. Więcej w Polityce Prywatności.